York High School 19 v Parkdene Secondary School 9
Scottsdene Secondary School 3 v Bellville South High School 26
Montagu High School 22 v Robertson High School 5
Hoërskool Kairos 8 v Emil Weder High School 10
Jg Meiring High School 7 v Hottentots-Holland High School 28
Hoërskool Dirkie Uys 20 v Augsburg Landbougimnasium 15
(more…)
Category: Schools
News and discussion about Schools Rugby
DF Malherbe vs Cillie 11-5 (Eastern Cape)
Daniël Pienaar vs Itembelihle 34-3 (Eastern Cape)
Die Brandwag vs Marlow 34-20 (Eastern Cape)
Framesby vs Despatch 42-8 (Eastern Cape)
Graeme vs Gill 72-22 (Eastern Cape)
Grens vs Dale 27-19 (Eastern Cape)
Grey vs Nico Malan 29-24 (Eastern Cape)
Hudson Park vs Cambridge 32-23 (Eastern Cape)
John Walton vs Ndzondelelo 17-12 (Eastern Cape)
(more…)
School Rugby Results 20 – 23 March 2013
AH Kroonstad 40 – 5 Potch Boy’s High
AH Kroonstad 10 – 13 Sand du Plessis
Ashton College 5 – 47 Clifton
Ashton College 24 – 12 Wartburg Kirchdorf
Augesburg Gym 6 – 25 Langenhoven Gym
Bastion 22 – 24 Ben Vorster
Bastion 20 – 16 Rob Ferreira
Ben Viljoen 8 – 3 HTS Ligbron
Benoni HS 26 – 0 Heidelberg
Bergvliet HS 17 – 10 Kakamas
Paarl Boys High 23 – 5 Langenhoven Gym
(more…)
First team school rugby results for 15 and 16 March 2013. Send more scores or corrections to info@ougrote.com.
Afrikaanse Hoërskool Kroonstad 48 vs Hoërskool Fichardtpark 8
Augsburg Landbougimnasium 35 vs Hoërskool Parel Vallei 5
Bekker High School 50 vs Hoërskool Overvaal 18
Benoni High School 20 vs Hoërskool Elspark 10
Bergsig Akademie 17 vs Hoërskool Die Wilgers 13
Bethlehem Voortrekker Hoërskool 47 vs Hoërskool Jim Fouché 17
Cambridge High School 24 vs Ithembelihle Comprehensive School (Pe) 0
Carletonville High School 17 vs HTS Carel De Wet 3
(more…)
The KZNRU and The Sharks have combined with the top rugby schools in KZN to bring a unique tournament embracing schoolboy rugby to the province, the McCarthy Toyota Top Schools Festival. (more…)
Wildeklawer Festival 2013 (Maritzburg College)
Date: Thurs 2 May & Sat 4 May
Schools: Affies, Boland Landbou, Diamantveld, Drostdy, Framesby, Glenwood, Grey), Grey High, Invitation XV, Maritzburg, Monument, Noord-Kaap, Oakdale, Outeniqua, Paarl Boys’ High, Paarl Gim, Paul Roos, Waterkloof
Day 1 Thursday 02 May
07h50: EG Jansen vs Noord-Kaap
09h00: Glenwood vs Boland Landbou
10h10: HTS Drostdy vs Monnas
10h10: Affies vs Framesby
11h20: Grey College vs Oakdale
11h20: Sharks vs Paarl BH
12h30: Diamantveld vs Grey High
13h40: Paarl Gim vs Wildeklawer
14h50: Maritzburg College vs Paul Roos
16h00: Outeniqua vs Waterkloof
Day 2 Saturday 04 May
07h50: Oakdale vs Sharks
09h00: Waterkloof vs Paarl Gim
10h10: Diamantveld vs EG Jansen
10h10: Grey HS vs Outeniqua
11h20: Glenwood vs Paarl BH
11h20: Wildeklawer vs HTS Drostdy
12h30: Boland Landbou vs Noord-Kaap
13h40: Affies vs Paul Roos
14h50: Monnas vs Grey College
16h00: Maritzburg College vs Framesby
Oakdale Festival 2013
Date: Sat 30 March, Mon 1 April & Wed 3 April
Schools: Aliwal North, Augsburg, Bellville, Brackenfell, Bredasdorp, Diamantveld, Durbanville, Hermanus, HTS Louis Botha, Hugenote, Knysna, Langenhoven Gym, Middelburg (Eastern Cape), Montagu, Monument Park, Oakdale, Oudtshoorn, Overberg, Pietersburg, Sentraal (Beaufort West), Sentraal (Bloemfontein), Stellenbosch, Strand, Vredendal, Upington, Windhoek High.
Results
Day 1
BREDASDORP HIGH SCHOOL 23 vs HOËRSKOOL STELLENBOSCH 77
HOËRSKOOL DURBANVILLE 29 vs HOËRSKOOL ALIWAL-NOORD 0
OVERBERG HIGH SCHOOL 7 vs HOËRSKOOL MONUMENT PARK 6
HUGENOTE HOËRSKOOL (WELLINGTON) 19 vs HOËRSKOOL PIETERSBURG
HOËRSKOOL OUDTSHOORN 15 vs HOËRSKOOL BELLVILLE 0
HERMANUS HIGH SCHOOL 21 vs HOËRSKOOL UPINGTON 17
HTS LOUIS BOTHA 13 vs AUGSBURG LANDBOUGIMNASIUM 6
HOËRSKOOL STRAND 15 vs HOËRSKOOL SENTRAAL 10
HOËR LANDBOUSKOOL OAKDALE 19 vs HOËRSKOOL DIAMANTVELD 0
HOËRSKOOL MIDDELBURG (EC) 31 vs HOËRSKOOL SENTRAAL (BEAUFORT-WES) 3
HOËRSKOOL VREDENDAL 41 vs HOËRSKOOL KNYSNA 0
MONTAGU HIGH SCHOOL 13 vs HOËRSKOOL BRACKENFELL 7
Maritzburg College 150th
Date: Sat 30 March, Mon 1 April & Wed 3 April
Schools: Affies, Dale, DHS, Grey High, Jeppe, Maritzburg., Monument, Noord-Kaap, Queen’s, Rondebosch
Day 1 Saturday 30 March
Noord-Kaap 24 – 16 Jeppe
Development 0 – 61 Rondebosch
Queens 13 – 27 Affies
Dale 21 – 39 Monument
Maritzburg College 18 – 10 Grey High
Day 2 Monday 01 April
Monument 14 – 5 Rondebosch
Development 0 – 43 Dale
Queens 12 – 20 Jeppe
Maritzburg College 24 – 24 Noord-Kaap
Affies 31 – 3 Grey High
Day 3 Wednesday 03 April
09h00: Dale vs Affies
10h20: Grey High vs DHS
11h40: Rondebosch vs Jeppe
13h00: Monument vs Noord-Kaap
14h20: Maritzburg College vs Queens
Union High Festival 2013
Date: Sat 30 March & Mon 1 April
Schools: Asherville, Cambridge, Charlie Hofmeyr, Cradock, Gill, Kingswood, Muir, Port Alfred, Spandau, Stirling, Stutterheim, Union, Volkskool of Graaff-Reinet
Results:
Day 1
Graeme College 40 – 0 Stirling High
Muir College 45 – 20 Landbou Winterberg
Hermanus High 21 – 17 Upington
HTS Louis Botha 13 – 6 Augsburg
Hoerskool Strand 15 – 10 Hoerskool Sentraal
Kingswood 16 – 38 Union High
Krugersdorp High Festival 2013
Date: Thurs 28 March, Sat 30 March & Mon 1 April
Schools: Falcon College (Zimbabwe), Jabulani, Jeugland, Krugersdorp High, Rustenburg, St Charles, St David’s (Inanda), St Georges (Zimbabwe), Standerton, Viadana (Italy)
Results:
Day 1
HS Warmbad 58 – 0 HS President
Falcon 32 – 39 HS Linden
St Davids Inanda 29 – 24 HS Standerton
St Georges 7 – 32 HS Rustenberg
Viadana 7 – 18 St Charles
Krugersdorp 14 – 0 Jabulani
Day 2
Jabulani 17 – 44 HS President
HS Warmbad 10 – 17 HS Linden
HS Rustenberg 37 – 10 HS Standerton
Falcon 39 – 14 St Davids Inanda
Viadana 20 – 13 St Georges
Krugersdorp 13 – 25 St Charles
Day 3
St Charles 36 – 5 HS President
Jabulani 0 – 71 HS Linden
St Georges 17 – 10 HS Standerton
HS Warmbad 38 – 5 St Davids Inanda
Viadana 0 – 37 HS Rustenberg
Krugersdorp 3 – 45 Falcon